Zelený čaj (Green tea)

Zelený čaj má silne protirakovinové účinky (zabraňuje tvoreniu zhubných nádorov resp. spomaľuje ich nástup). Katechin obsiahnutý v zelenom čaji blokuje enzým urokináza, ktorý je vo veľkom množstve produkovaný rakovinovými bunkami. S pomocou tohto enzýmu rakovinové bunky napádajú živé tkanivá a dochádza
k ich nadmernému rozmnožovaniu. Zelený čaj ďalej odbúrava cholesterol v krvi, znižuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi, spomaľuje starnutie organizmu, dodáva telu novú energiu, pomáha organizmu vysporiadať sa s otravami potravinami, vďaka vysokému obsahu fluóru znižuje riziko výskytu zubného kazu, zvyšuje odolnosť organizmu
voči vírusovým ochoreniam, dodáva telu dôležité vitamíny ako napr. vitamíny A a C, karotén, atď, minerály, má vysoký obsah ďalších látok pôsobiacich ako antioxidanty, obsahuje zlúčeniny patriace do skupiny polyfenolov ako aj teín. Zelený čaj obsahuje tiež veľké množstvo trieslovín, ktoré sú zodpovedné za jeho horkastú chuť, ale na druhej strane výrazne spomaľujú proces starnutia buniek.

Polyfenoly  sú skupinou chemických zlúčenín rastlinnej povahy, ktoré sa v zelenom čaji nachádzajú vo vysokých koncentráciách. Bol dokázaný ich preventívny účinok pri ochoreniach srdca a vzniku rakoviny. Zelenému čaju dodávajú polyfenoly typickú horkastú príchuť.

Katechíny tvoria podskupinu polyfenolov.  Zelený čaj má veľký obsah týchto zlúčenín, nachádzajú sa v ňom napr. Epikatechín (EC), Epigallokatechín (EGC), Epikatechin Gallát (ECG) a Epigallokatechín Gallát (EGCG). Posledne menovaný predstavuje približne 10-50 % z celkového obsahu katechinov v zelenom čaji a je vedcami považovaný za katechin s najsilnejšími antioxidačnými účinkami. Ako antioxidant je tento katechín 25-100 krát silnejší ako vitamíny C a E, výhodná je však ich antioxidačná synergia, to znamená spolupôsobenie s uvedenými vitamínmi. Jedinou šálkou zeleného čaju môžeme telu dodať približne 10-40 mg polyfenolov ktoré svojim "antioxidačným" potenciálom prevýšia množstvá antioxidantov obsiahnuté v porcii brokolice, špenátu, mrkvy alebo jahôd.

Dávkovanie: Individuálne, záleží od veku, hmotnosti a zdravotného stavu človeka.