Helba (grécke seno)

Grécke seno - semená bôbovitej motýlokvetej rastliny sú vydatným zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, používa sa nielen ako korenie ale i ako liek a výživný prostriedok.
Semená vyrastajú v úzkych, až 12 cm dlhých zobákovitých luskoch. V lusku je asi 10 semien, do pol centimetra veľké nepravidelných tvarov. Sú žltohnedé s hlbokou pozdĺžnou ryhou po jednej strane.

Vo svete je Grécke seno najviac známe pod jeho indickým názvom METHI, v češtine ako Pískavice - řecké seno. Fenugreek pochádza pôvodne pravdepodobne z okolia Stedozemného mora a dnes sa pestuje hlavne v Sudáne, Maroku, Egypte, Grécku, Turecku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Indii a Číne.

Účinky:

Fenugreek je vhodný pre celkové posilnenie organizmu. Obsahuje fosfor, železo - ľahko vstrebateľné v organickej podobe, bielkoviny a aminokyseliny v podobnom pomere ako v mlieku, a sliz. Pôsobí priaznivo na žalúdočnú a črevnú činnosť. Tlmí hyperaktívnu kyslosť a pálenie v žalúdku, pričom nedráždi žalúdok. ZnFenugreek - výhonkyižuje hladinu krvného cukru. Veľmi dobré výsledky sú pri znižovaní cholesterolu v krvi. Zabraňuje nadúvaniu, znižuje horúčku, pomáha pri bušení srdca a chrápaní.

Odvar zo semien Gréckeho sena je veľmi prínosný pre boľavý krk, bolesť hrdla a angínu, uľahčuje vykašľávanie, môže sa pritom zmiešať s medom.

Použitie:

Chuť semien je horká, majú trochu sliznatú konzistenciu. Používajú sa suché celé semená alebo pomleté na prášok. Suché opekanie semien zosilňuje chuť a znižuje horkosť. Môže sa tiež variť ako strukovina alebo nechať naklíčiť a použiť do šalátov.
 
Grécke seno býva súčasťou mnohých zmesí korení, ako napr. indické karí, sambar, berbere, v Bulharsku čubrica. Používa sa k aromatizácii syrov, strukovinových pokrmov, pridáva sa do cesta k ochuteniu chleba a ďalšieho pečiva. Rovnako do cibuľových, zemiakových a hubových polievok.

Dávkovanie: Individuálne, záleží od veku, hmotnosti a zdravotného stavu človeka.