Šafrán - viac ako korenina


Ľudová medicína objavila jeho účinky už pred tisícmi rokov. Liečili sa ním vraj aj faraóni. Zmienka o šafrane ako lieku sa totiž našla na staroegyptskom papyruse asi tak z 2. tisícročia pred naším letopočtom. O
tom, či v ňom faraóni nachádzali liek, alebo v ňom hľadali afrodiziakum, ktoré podporuje sexuálny apetít, sa však nepíše. V každom prípade sa mu pripisovali mnohé účinky. Liečitelia a lekári ho odporúčali pri žalúdočných problémoch, ochoreniach pečene aj ako celkové tonikum. Mimoriadne významné miesto mal pri liečení ženských, kožných a očných ochorení. Keby ste pátrali ďalej a hľadali, čo všetko sa ním liečilo, našli by ste odkazy na neplodnosť, artériosklerózu, srdcovú slabosť, menštruačné problémy, poruchy prostaty, bolesti hlavy, neschopnosť lásky.

Korenie tvoria blizny kvetov. Ich zber je náročná ručná práca, lebo na 1 kg suchého korenia je treba až do 100 000 blizien. To vysvetľuje jeho vysokú cenu. Pravý šafran je sýtočervený, krehký a veľmi ľahký. Je bohatý na vitamín B – riboflavín. Šafran má charakteristickú vytrvalú arómu a prenikavú horkú, ale vysoko aromatickú chuť.

V dávnej minulosti nebol azda žiadny „elixír zdravia“ namiešaný bez štipky šafranu a nenašla by sa žiadna bolesť, ktorú by sa naši predkovia nepokúšali šafranom utíšiť. Jednému však môžete veriť, šafran podporuje zmysly a uvoľňuje napätie. Má upokojujúce, relaxačné, ale aj povzbudzujúce účinky. Osvedčil sa pri depresiách či celkovej vyčerpanosti. V súčasnej medicíne sa potvrdilo jeho priaznivé pôsobenie pri menštruačných bolestiach, pri ťažkostiach s trávením, na srdce a prekrvenie vnútorných orgánov. Nedávno sa snažili vedci dokázať jeho pozitívny účinok pri liečbe tumorov, ale údajne nijaká oficiálna štúdia neexistuje.

Dávkovanie: Individuálne, záleží od veku, hmotnosti a zdravotného stavu človeka.