Yomesan

0.5gm tablety, Protiškrkavkové liečivo

Zloženie: Každá tableta obsahuje: Niclosamide (protiškrkavkové) 0,5g

Vlastnosti: Yomesan účinkuje priamo v kontakte s pásomnicou (scolex - hlava pásomnice), spôsobuje odumretie hlavy a susediacich článkov. Pásomnica tak stratí svoju oporu a a je celá odstránená alebo sa vyplaví po kúskoch v stolici.

Indikácie a použitie: Infekcie spôsobené Taenia saginata (hovädzia pásomnica), Taenia solium (bravčová pásomnica), Diphyllobothrium latum (rybia pásomnica), Hymenolepis nana (pásomnica trpasličia)

Kontraindikácie: Precitlivelosť na niclosamide (protiškrkavník, protihlístovec). Výskumy na zvieratách nepotvrdili žiaden výskyt embryonálnych alebo mutantných zmien. Yomesan by sa nemal užívať v tehotenstve, obzvlášť v prvom trimestri, s výnimkou presne stanovených indikácií.

Vedľajšie účinky: Veľmi vzácne liečivo môže spôsobiť mierne občasné gastronomické obtiaže ako je ťažoba, nevoľnosť a bolesť brucha.

Pôsobenie liečiva: počas užívania liečiva je potrebné vyhnúť sa alkoholu!

Dávkovanie: podľa lekárskeho predpisu alebo podľa nasledovného:

Infekcia spôsobená hov., bravč., rybou pásomnicou by mala byť liečená nasledovným dávkovaním:
dospelí a deti staršie ako 6 rokov 4 tablety
deti 2-6 rokov 2 tablety
deti pod 2 roky 1 tableta

Infekcia spôsobená pásomnicou trpasličou nasleduje 7 dňové liečenie:
Prvý deň dospelí a deti staršie ako 6 rokov 4 tablety
deti 2-6 roko 2 tablety
deti pod 2 roky 1 tableta

Nasledujúcich 6 dní, platí pre každý deň:
dospelí a deti staršie ako 6 rokov 2 tablety
deti 2-6 rokov 1 tableta
deti pod 2 roky !/2 tablety

Celé denné dávkovanie zobrať po raňajkách.
Tablety pred prehltnutím s trochou vody dôkladne požuť (na kašu). Alebo rozdrviť tablety, nechať rozpustiť vo vode a vypiť. Pre malé deti je dobré rozdrviť tablety na hladkú kašu a dať s trochou tekutiny V prípade zápchy sa pred liečbou Yomesanom najprv radí obnoviť pravidelné vylučovanie. Pri liečbe sú vyžadované aj ďalšie diétne postupy.
Aby došlo k vylúčeniu pásomnice v celku čo najskôr ako je to možné, môže sa dve hodiny po požití liečiva užiť laxatívum ako je glaubcrova soľ (alebo Epsom soľ).
Červ bude vylúčený hnačkou, do ktorej liečba vyústi. Ak červ nie je zničený, dôjde k vylúčeniu jednotlivých článkom v ďalších dňoch. Pri bravčovej pásomnici, je nevyhnutné zobrať laxatívum a eliminovať červa čo najskôr (ako je to možné).

Balenie: I alebo 250 pruhov po 4 tabletách (I tableta 5g)

Skladovanie: na suchom a tmavom mieste, preč od svetla, teplota nesmie presiahnuť 30 stupňov.